Sudoměřice u Bechyně

Zajímavosti

Zajímavosti


Železná kráva k záduší sudoměřickému
Bylo břemeno trvalé a obtížné. Byla to zapůjčená kráva hospodáři, který byl stižen neštěstím, od faráře za roční nájem. Ten však bylo nutné platit i po úhynu dobytčete. Toto břemeno známé od 15. století zmizelo až při výkupu roboty. Na našem okrese se objevovalo pouze u fary v Sudoměřicích.

Bechyňské koule
Místní geologická zvláštnost. Krevelové útvary kulovitého tvaru, uvnitř s dutinou naplněnou jemným žlutým pískem. Jsou pravděpodobně vulkanického původu. Nálezy dříve běžné po orbě a po dešti jsou dnes již vzácností. Jsou známé nálezy od velikosti ptačího vejce až po velikost hlávky zelí.

Nejstarší pamětníci
Není to nikdo jiný než kostel, který jsme již jmenovali, a stará sehnutá lípa u č. p. 1. Podle znalců se jedná o strom starý přibližně 450 - 500 let. Je to tedy pamětnice předbělohorské doby a její vyprávění by bylo jistě zajímavé.

Farářov
Je dnes již neznámý název horní části Sudoměřic za kostelem a školou, která byla před 400 lety povinna robotou sudoměřickým farářům. Název byl běžně veden i ve vrchnostenských zápisech, neb jak je psáno „milostivě povolili ve Farářově jeden hostinec s výčepem piva“.

Zaniklá ves Černičky
Ves Černičky stávala v 15. století na místě dnešních Černic. Byla to malá obec s tvrzí vladyků z Černic. Ti zastávali na zámku v Bechyni různé služby. Často bývali purkrabími. Tvrz zanikla a zpustla v průběhu 16. století a ves po založení Černické obory. Někteří usedlíci byli přestěhováni a od některých byly usedlosti vykoupeny. V místech těch pak byly postaveny správní budovy pro polesí Černice a v roce 1793 postavila zde knížata z Paarů lovecký zámeček. Lidmi byl nazýván „Hvězda“ pro svůj půdorys trojcípé hvězdice. Veškeré stavby byly po znárodnění převedeny na státní lesy, které se však o opravy mnoho nestaraly, a tak stavby chátraly. Zámeček pak zakoupila Stavební fakulta ČVUT Praha a opravila jej do původní podoby. Využívá ho pro rekreaci a jako školící středisko. Budovy lesní správy přešly v restituci na společnost APS Bechyně, která je opravila a zrestaurovala. V rozsáhlých parcích okolo zámečku bylo vybudováno golfové hřiště.

Náš rodák K. H. Hilar
Režisér národního divadla Karel Hugo Hilar ( vlastním jménem Karel Bakule ) se narodil v naší obci dne 5. 11. 1885 v domě č. p. 62 v bývalém hostinci dodnes nazývaném Na Bakulně. Slavný rodák má na rodném domě pamětní desku. Ke stému výročí narození význačného rodáka byl dne 5. 11. 1985 uspořádán vzpomínkový večer s divadelním vystoupením.

Dnes je: 16.01.2018

Svátek slaví: Ctirad

Aktuality

Oznámení o době a místu konání volby prezidenta ČR 2018 v obci
více
Informace FÚ k dani z nemovitých věcí 2018
více
Rozpočtová změna č. 4/2017
více
Sudoměřický zpravodaj 5/2017
Vyšlo 5. číslo zpravodaje z roku 2017
více
Sudoměřický zpravodaj 4/2017
Vyšlo 4. číslo zpravodaje z roku 2017
více
Sudoměřický zpravodaj 3/2017
Doplněno 3. číslo zpravodaje z roku 2017
více
Svoz popelnic od 2. 10. 2017 v zimním režimu - každý týden ve čtvrtek
více
Závěrečný účet obce Sudoměřice u Bechyně za rok 2016
více
Na návštěvě: Sudoměřice u Bechyně
Obec Sudoměřice u Bechyně v reportáži ČT24
více
ÚVOD
Základní informace o knihovně
více
Vyhláška o odpadech od 1. 1. 2016
více

Od 1.1.2009 je  cena známky na svoz popelnic  70,-Kč/ 1ks.

Virtuální prohlídka obcemi

Spustit virtuální prohlídku

Shlédnutých stránek

celkem: 1125367 měsíc: 6916 den: 212 hodina: 67