Osady

Obec Sudoměřice u Bechyně tvoří tři osady.....


Osada Sudoměřice
leží v lesnaté mírně zvlněné krajině cca 5 km východně od lázeňského města Bechyně. Obcí projíždí řada autobusových linek včetně dálkových spojů např. do Prahy. Další spojení je železnicí na trati Tábor - Bechyně. Toto byla první elektrifikovaná trať ve střední Evropě. Převážnou zástavbou v obci jsou rodinné domky. V Sudoměřicích je  obchod se smíšeným zbožím, 2 restaurace, škola, školka, kostel, pošta a obecní úřad.
Výměra katastru: 962 ha
Nadmořská výška 425 - 450 m nad mořem
Počet obyvatel: 357
Počet domů: 151

Osada Bechyňská Smoleč se nachází 2 km severně od Sudoměřic při silnici z Tábora do Týna. Dopravní spojení je téměř totožné se Sudoměřicemi. V osadě je v provozu jeden soukromý obchod. Zástavbu v osadě tvoří rodinné domky a bývalé statky s překrásnými barokními štíty. Osada Bechyňská Smoleč je vyhlášena vesnickou památkovou zónou.

Výměra katastru: 590 ha
Nadmořské výška 460 m nad mořem
Počet obyvatel 174
Počet domů: 58

Osada Bežerovice leží asi 2 km západně od Sudoměřic mimo hlavní silnici. Autobusové spojení téměř vymizelo. K dopravě lze využít elektrickou dráhu z Tábora do Bechyně, zastávka Bežerovice je asi 1 km jižně od osady. Vzhledem k velmi malému počtu obyvatel nefungují v osadě žádné služby. Bežerovice jsou ale malebnou vesničkou, kterou v minulosti nepotkal žádný překotný rozvoj. Proto je zde do současnosti zachována krásná náves s kapličkou a rybníčkem s lekníny, vesnická stavení si zachovala svůj původní ráz a nejsou dotčena různými nástavbami, přestavbami a břizolitovou omítkou. Západně od samotných Bežerovic leží enkláva Kamenný Dvůr. Tato oblast je využívána převážně jako hospodářská.

Výměra katastru: 937 ha
Nadmořská výška 390 - 420 m nad mořem
Počet obyvatel 92
Počet domů 39