Aktivity 2022

Aktivity SDH Bežerovice v roce 2022

15.1. výroční valná hromada SDH Bežerovice

19.2. schůze k přípravě Přístavních slavností

18.3. návštěva Klubu přátel rozhleden na našem majáku.

14.4. brigáda na úklid hasičárny a kolem majáku

16. a 21.4. schůze k přípravě Přístavních slavností

30.4. stavění májky a opékání špekáčků na nové terase před parlamentem

27.5. schůze k přípravě Přístavních slavností

4.6. příprava na Přístavní slavnosti a úklid v Dražkách

12.6. schůze k rozmístění zařizovacích předmětů a výčepního pultu

17.6. sundavání májky a schůze k přípravě Přístavních slavností

25.6. Bežerovické přístavní slavnosti 2022

Jak všichni dobře víte, není na světě slavnější a velkolepější vsi, než jsou Bežerovice. Zejména v oblasti dopravy jsou naprosto nepřekonatelní. Přesto tu dlouhé roky něco zásadně chybělo: METRO.

Naše metro však musí být největší, nejmodernější, nejrychlejší a zejména nejekologičtější. U koho jiného hledat pomoc, než v Japonsku, které má nejdelší historii rychlovlaků. Na slavnostech jste mohli posoudit, jak dopadlo spojení bežerovické zemědělské tradice a řemeslné zručnosti s japonským hi-tech. Byla to ukázka budoucnosti po roce 2035. Bežerovické metro Hokaidó nemá spalovací motor, nepotřebuje elektřinu (které je stejně nedostatek), neprodukuje žádné emise. K pohonu používá výhradně bubalus arnee.

Jako již tradičně začal den pořádným deštěm. Hrdinným bežerovickým hasičům se přesto podařilo před druhou hodinou slavnostně nastoupit. Následovaly tradiční i netradiční proslovy. V přestávce vystoupil oblíbený kouzelník. Náročného výběrového řízení na provozního ředitele se zúčastnilo 6 statečných borců a borkyň. I návštěvníci si mohli vyzkoušet otevřené soutěže. Pomocí sofistikované mapy mohli projít celou trasu metra a získat tak hodnotné dary. K jídlu bylo cukroví (nejen) od bežerovických žen, tradiční palačinky a netradiční smažené pražce, hot-vagón či dýňová polévka. Samozrejmě nesmělo chybět ani prase. V provozu byl bar v Majáku i zcela nový výčep na Parlamentu. Navečer pak měly vystoupit Tři sestry, ale nakonec vystoupilo Šest sester a dvě matky. My prostě máme na víc.

Tři fotoalba z akce naleznete na https://bezerovice.rajce.idnes.cz/  a ještě jedno zde https://michjak.rajce.idnes.cz/Bezerovicke_pristavni_slavnosti_2022/

9.7. opékání špekáčků a grilování hermelínu

5.8. opékání klobás

6.8. zkouška stříkačky

19.8. - SDH Bežerovice a sbor LOCAL VOCAL pořádal rámci cyklu Bežerovické kulturní TODLETO duchovní koncert v kostele sv. Františka Xaverského v Opařanech. Po skončení koncertu nás br. Šmíd pozval na kůr a ukázal nám, jak fungují varhany. Následovalo tradiční posezení na bežerovickém parlamentu, kde naopak koncertoval bežerovický dorost.

 

19.8. - Kolem 19 hodiny se v Bežerovicích strhla průtrž mračen s kroupami a silným větrem. Po silnici se valily potoky vody. Mezinárodní přístav přetékal přes hráz. Bylo vytopeno několik sklepů a potlučené zahrádky. Voda natekla také na nově udělané záchody na parlamentu.

 

10.9. - jeli jsme na společný výlet, tentokrát do Nové Bystřice a Jindřichova Hradce. Navštívili jsme veliké Muzeum amerických automobilů v Nové Bystřici a prohlédli si malý pivovar hned ve vedlejší budově. Společný oběd jsme měli na náměstí v restauraci, kde se zastavil čas. Pak jsme přejeli do Jindřichova Hradce a tam jsme na dvě skupiny prošli trasu A na hradu a zámku J. Hradec.

 

2.10. - se konala Svatováclavská pouť v Bežerovicích. Po mši jsme se tradičně sešli na novém Parlamentu. Míra Drozd nám upekl krůty a zahrála nám i naše kapela Agora.

16.10. úklid hasičárny

28.10. cvičení se stříkačkou

 

 

19.11. - proběhla členská schůze SDH Bežerovice. Členové byli seznámeni se stavem pokladny a s přehledem činnosti v roce 2022. Plánovali jsme akce do konce roku i v roce příštím. Domluvili jsme nákup pákových nůžek na větve a regálů do hasičské zbrojnice. Opět jsme probírali nutnost zřízení bankovního účtu. I přes velikou snahu se nepodařilo, aby párky při vaření praskly.

 

3.12. - první ze série cestovatelských přednášek. Dan Rosecký dlouze vyprávěl o stavbě bežerovického škuneru MIAMITII a jeho plavbách na Baltu, Jadranu a Balatonu v letech 2021 a 2022. Na přednášku přijeli lidé z široka i daleka. Nejdál až z Austrálie.

 

 

18.12. proběhlo tradiční Vánoční zpívání u kapličky. Byla sice zima, ale nádherně zasněženo. Dvanáctičlenný sbor zazpíval tradiční i moderní koledy a pak jsme ještě poseděli na Parlamentu.

31.12. jsme již tradičně společně oslavili Silvestra a příchod roku 2023.