Aktivity 2021

Aktivity v roce 2021

17.1.    schůze výboru

 

polovina února - uhodily mrazy a tak se bežerovický přístav proměnil v luxusní ledovou plochu s umělým osvětlením, o jakém si mohou nechat zdát i v Praze nebo New Yorku :-)

 

 

 

 

 

- 12.3. zásah hasičů - br. Daňha a br. Herold při odstraňování padlého stromu u Sádek

 

 

28.3.    v rámci akce Ukliďme Česko vyčistili manželé Ledvinovi okolí staré vozové cesty Bežerovice – Bechyně od odpadků, náletu dřevin a padlých větví.

30.4. tradiční stavění májky, ale letos bez zapálení čarodejnic. Důvodem byl covidový únavový syndrom

15.5.    sestra Jana Ledvinová a bratr Tomáš Ledvina rozřezali a uklidili stoletou jabloň, která spadla na starou vozovou cestu Bežerovice - Bechyně a na plot pastviny. Z části kmene byla zhotovena lavička a umístěna na nejvyšší bod cesty s výhledem na Bechyni

 

 

22.5. členská schůze SDH Bežerovice k přípravě letošních akcí

29.5.    rozšířená schůze výboru

5.6.      rozšířená schůze výboruAktivity v roce 2021

8.6.      úklid Parlamentu

12.6. oslava narozenin br. Egriho - vědomostní soutěž pražských herců, rozbíjení zlaté cihly a vyzývavá sestra Lucy, po kterých následovalo posezení na parlamentu.

19.6. brigáda na přípravu Bežerovických přístavních slavností

Aktivity v roce 202126.6. 8. ročník Bežerovických přístavních slavností - ZROZENÍ LEGENDY

V bežerovickém přístavu byl spuštěn na vodu nový 10m dlouhý pirátský škuner. I celé slavnosti se nesly v pirátském duchu. Po úvodních zdravicích jsme napjatě poslouchali obsažnou přednášku profesora škunerologie z Univerzity of PacOff. Následovalo defilé bežerovických lodí (včetně několika vzácných historických exemplářů), které zahajovalo vlajkové plavidlo velitele českých ozbrojených sil. Proběhl náročný výběr kmotry nové lodi. Dívky musely prokázat schopnost vypít příděl námořnického grogu, kormidlovat plachetnici na rozbouřeném moři, přednést milostnou báseň a dopravit po vodě pirátům jejich rum. Vrcholem dne byl nepochybně vlastní křest škuneru s konfetostrojem. Poté se již do soutěží zapojili i diváci - přetahovali se lanem, historickou stříkačkou hasili hořící lodě, koupali se, jezdili na člunech a ponorce, ale hlavně hodně jedli a ještě více pili. Na pomoc moravským vesnicím stiženým tornádem jsme vydražili dřevěného šneka, kterého během dne vyřezal pan Sekal. Večer nás čekala diskotéka a promítání na plachty. Fotky z akce najdete na googlu Martina Šmída a https://bezerovice.rajce.idnes.cz/

3.7.      rozšířená schůze výboru

9.7.      vysílání seriálu Co ste hasiči, ve kterém hráli na členové našeho sboru "hlavní" roli

24.7.    rozšířená schůze výboru

7.8.      rozšířená schůze výboru

14.8.    rozšířená schůze výboru

 

 

16.8. od 17:00 u Majáku vystoupilo divadelní seskupení Budenebude kůň  složené ze studentů pražské DAMU a Háty. Soubor založili v zimě 2020 s vizí připomenout tradici kočovného divadla. Budenebude kůň si dosazuje na pozadí ikonicky známého příběhu doktora Fausta svůj vlastní příběh. Kůň a maringotka, loutky a chůdy, zpěv i tanec, úmorná vedra, letní bouřky a pokušení samotného Mefistofela. Představení mělo veliký úspěch. S herci jsme pak seděli do pozdních nočních hodin.

 

21.8. Bežerovické kulturní todleto - 2. ročník úspěšné akce s vystoupením smíšeného pěveckého sboru Local Vocal z Roztok u Prahy v kostele v Sudoměřicích a poté před Parlamentem

 

 

 

 

 

27.8.    členská schůze a předávání zlatého Boskara (bežerovického Oskara) za herecké výkony

28.8.    členové našeho sboru se zúčastnili hasičského cvičení v Sudoměřicích

19.9.    nácvik pochodu ke 110 výročí

 

25.9.    oslava 110. výročí založení SDH Bežerovice a Svatováclavská pouť v Bežerovicích

Za krásného počasí začalo odpoledne mší svatou u kapličky. Slavnostní nástup hasičů pak zahájil samotné oslavy. U křížku byl položen věnec, dostali jsme čestné uznání od Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Okresního sdružení hasičů Tábor, obdivovali jsme zásahové vozidlo a techniku hasičů z Tábora, hasil se balík slámy, opékaly se krůty a k tomu hrála harmonika.

1.10.    výroba paštiky pod vedením Míry Drozda

12.10. společné vaření a konzumace švestkových knedlíků na Parlamentu

20.10. brigáda na sběr kamene

29.10. brigáda na sběr kamene

27.11.  pokácení vánočního smrku u br. Egriho a jeho instalace před Parlamentem

 

30.11. společné opékání topinek s paštikou na Parlamentu

11.12.  rozšířená schůze výboru

19.12.  tradiční Vánoční zpívání u kapličky s reprodukovanou hudbou a karaoke koledami následované posezením na Parlamentu

27.12.  rozšířená schůze výboru

31.12.  společná oslava Silvestra na Parlamentu

 

 

Celý rok 2021 byl poznamenám epidemií koronaviru. Ten se v ČR poprvé objevil v březnu 2020 a od té doby výrazně ovlivňoval celý společenský život. Do roku 2021 jsme vstupovali v nouzovém stavu, se zavřenou většinou obchodů, škol, bez restaurací, kin, divadel. Situace se stále zhoršovala až bylo v ČR nejvíce nakažených v přepočtu na počet obyvatel na celém světě. Místo roušek jsme začali nosit respirátory, nesměli jsme opouštět okres a na procházky mohl člověk jen ve své obci. A tak jsme seděli doma a čekali, až se to přežene. Od dubna začaly počty klesat a došlo k rozvolňování opatření. Na Parlamentu (úřadovna obecního úřadu) jsme se sice opět začali scházet, ale v menším počtu a méně často, než před epidemií. Ke skoro úplnému rozvolnění došlo v září, kdy ale paradoxně začala čísla opět růst. Postupně pak překonala i ta v roce 2020. V nemocnici se ve vážném stavu ocitl i dva lidé ze vsi. Rekord jsme zaznamenali 11.11., kdy bylo v celé obci Sudoměřice u Bechyně 15 nakažených koronavirem. V roce 2021 jsme také prožívali postupné očkování lidí proti koronaviru, které i v Bežerovicích ještě více názorově rozdělilo lidi. Očkovaní měli prakticky vše dovoleno a neočkovaní vše zakázáno.

V průběhu roku byla do všech domácností, které o to měly zájem, zavedena voda z veřejného vodovodu. Byla dokončena přístavba hasičárny a začaly přípravy na přestavbu Parlamentu.

Z našich peněz jsme zakoupili aktivní reproduktory na venkovní akce a dostali jsme několik nových pracovních uniforem.

Členů je 34, stejně jako v loňském roce.

Zapsal Daniel Rosecký, jednatel